Committees

Chairmen

Pedro Moreira, INEGI, Portugal

Luis Reis, IST, Portugal

Local Organizing Committee

Paulo Lobo, UMA
Luís Borrego, IPC
Manuel Freitas, IST
Paulo Tavares, INEGI
Virginia Infante, IST
Vitor Anes, ISEL

National Scientific Committee

Abílio Jesus, University of Porto
António Torres Marques, University of Porto
Fernando Antunes, University of Coimbra
Francisco Queirós de Melo, University of Aveiro
José Correia, INEGI
José Domingos, University of Coimbra
Lucas da Silva, University of Porto
Luís Borrego, Instituto Politécnico de Coimbra
Luís Reis, IST
Manuel Freitas, IST
Marcelo Moura, University of Porto
Martins Ferreira, FCTUC
Mário Vaz, University of Porto
Nuno Dourado, University of Minho
Paulo Reis, University of Beira Interior
Paulo Tavares, INEGI
Pedro Camanho, University of Porto
Pedro Moreira, INEGI
Ricardo Baptista, Instituto Politécnico de Setúbal
Ricardo Cláudio, Instituto Politécnico de Setúbal
Rui Martins, Universidade Nova Lisboa
Virgínia Infante, IST
Vítor Anes, ISEL

International Advisory Board

Adi Adumitroaie, Lithuania
Afrooz Barnoush, Norway
Alexopoulos Nikolaos, Greece
Andrea Carpinteri, Italy
Andreas J. Brunner, Switzerland
Andrej Atrens, Australia
Andrey Jivkov, UK
Andrzej Neimitz, Poland
Antonio Martin-Meizoso, Spain
Claudio Geraldo Schon, Brazil
Dorota Kocańda, Poland
Donka Angelova, Bulgaria
Dov Sherman, Israel
Dražan Kozak, Croatia
Filippo Berto, Norway
Francesco Iacoviello, Italy
Gilbert Henaff, France
Guiseppe Ferro, Italy
Hiroyuki Toda, Japan
Hryhoriy Nykyforchyn, Ukraine
Ihor Dmytrakh, Ukraine
Jaques Besson, France
Jesús Toribio, Spain
Jianying He, Norway
Johan Hoefnagels, BeNeLux
Luís Reis, Portugal
Leslie Banks Sills, Israel

Meinhard Kuna, Germany
Michael Vormwald, Germany
Milos Djukic, Serbia
Motomichi Koyama, Japan
Muhamed Hadj Meliani, Algeria
Neil James, UK
Nenad Gubeljak, Slovenia
Otmar Kolednik, Austria
Pedro Moreira, Portugal
Peter Trampus, Hungary
Raj Das, Australia
Reinhard Pippan, Austria
Robert Ritchie, USA
S. Kourkoulis, Greece
Stanislav Seitl Czech, Republic
Shan-Tung Tu, China
Siegfried Schmauder, Germany
Tierry Palin-Luc, France
Vadim V. Silberschmidt, UK
Valery Shlyannikov, Russia
Vigdis Olden, Norway
Youshi Hong, China
Yuri Petrov, Russia
Zeljko Bozic, Croatia
Zhiliang Zhang, Norway
Zohar Yosibash, Israel